Нащадки слобідських козаків у сучасній Росії.
Ще одним розповсюдженим міфом є такий, нібито до складу сучасної Росії увійшла лише територія Острогозького полка, а інші чотири полки Слобожанщини – Сумський, Охтирський, Харківський і Ізюмський цілком увійшли до складу України. Але це не так. В українській Вікіпедії опублікована мапа, яка показує співвідношення території Слобідських полків з сучасним російсько-українським кордоном. Як можна побачити на цій мапі, кожен з п’ятьох слобідських полків віддав частину своєї території сусідній з Україною державі. Сумський полк загубив на користь Росії смугу території на півночі та сході вздовж усього свого кордону. Так само відступив Росії весь північний схід і Охтирський полк. Нема у складі сучасної України і північної частини Харківського полка, а з нею і північної частини Ізюмського. В свою чергу і Острогозький полк, хоча більшістю своєї території залишився у Росії, все-таки долучився до України своїм південним окрайцем, який знаходиться зараз у складі Луганської області України. Так сотенним містечком Острогозького полка був колись Старобільськ, який увійшов потім до Харківської губернії, а звідти до Української республіки. Саме з острогозької Луганщини походить родом Андрій Лавриненко, сучасний дослідник її минувшини, якого я вже неодноразово згадував у цій праці.
Серед тих населених пунктів української козацької Слобожанщини, що увійшли до складу сучасної Росії, два набули статусу міста і стали районними центрами у Російській Федерації. Це місто Суджа Курської області (колишнє сотенне містечко Сумського полку) і місто Грайворон Білгородської області (козацька слобода в Охтирському полку). До того ж, до Сумського полку належали також сучасна слобода Біла і селище міського типу Глушкове (що було засноване козаком на прізвище Глушко), які є зараз райцентрами Курської області, а до Харківського полка відносилося у деякий період сучасне місто Шебекине, яке заснував та оселив вихідцями з України козацький підполковник Іван Шибеко. Тепер Шебекине райцентр Білгородської області.
Таким чином безперечним є той факт, що сучасний російсько-український кордон в районі Сумської, Харківської і Луганської областей не є справедливим відносно української етнічної території, і розрізає «по живому» історичну землю Слобідських українських полків.

Мапа з української Вікіпедії.
До змісту |